Su Kaçak Tamiri Nasıl Yapılır?

Su Kaçak Tamiri Nasıl Yapılır?

27 Ağu. 19

İnsan hayatında suyu doğru kullanmak ve devamlı kullanmak, ihtiyaçtan ziyade bir zorunluluk halini almıştır. Bu nedenle, su kullanımımız ile yaşadığımız problemler, bizler için önü alınamaz problemleri ortaya çıkarabilir. Peki, bu problemler nelerdir? Elbette ki bu problemlerin başında, su kaçakları gelmektedir. Sandığınız gibi su kaçakları sık sık meydana gelmez. Genel anlamda belirli çevresel veya tesisattan kaynaklanan sorunların olması gerekir. Bu nedenle de, en önemli su kaçak sebebi, tesisat borularının çürümesi oluyor. Hali hazırda bu noktada, su kaçak tespiti nasıl yapılır? ve su kaçak tamiri nasıl yapılır? Soruları, bir hayli ön plandadır. Peki, su kaçak tamirinde önemli olan hususlar neler olur? Su kaçak tamiri nasıl gerçekleştirilir? Sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

Su Kaçakları Nasıl Tamir Edilir?

Su kaçakları ile karşı karşıya kalınması durumunda, pek çok hususa dikkat etmek gerekir. Bunlardan en önemlisi, kaçakların fark edilmesi anından itibaren hizmet alınmasıdır. Eğer geç kalınırsa, gerçekleşecek olan maddi ve manevi olumsuzlukların oldukça fazla artması sürpriz olmayacaktır. Peki, tüm bu detaylar sistemsel olarak yerine getirilip, hizmet talebi oluşturulursa, firmalar su kaçak tamirini ne sürede ve nasıl gerçekleştirir? Sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

BORU ÜTÜSÜ ile ilgili görsel sonucu
 • Su kaçak tamirinden önce, su kaçak tespitinin profesyonel ekipmanlarla noktasal ve kırmadan gerçekleştirilmesi gerekir. Daha sonra su kaçak tamirine emin adımlar ile geçilir.
 • Tamir işleminin ilk aşaması, tespit edilen alanında analizi ve kırılması gereken yerin belirlenmesidir. Bu alan, uygun olan el aletleri ile belirli ölçüde kırılır ve mümkün olduğunca fazla kırım işleminin yapılmaması gerekir.
 • Kırım yapıldıktan sonra kaçak olan tesisat borusu ortaya çıkar. Alan temizlenip, borunun o alandan çıkarılması gerekir. Bu işlem, boru makası ile gerçekleştirilir ve uygun kesim işlemi yapılır.
 • Su tesisatı kaçak tamirinde önemli olan bir diğer konu ise sistemli bir şekilde kaliteli malzeme kullanımıdır. Boru makası ile kesilen yere de aynı ölçüde en yüksek kalitede uygun borudan kesilmesi gerekir.
 • Kesilen alanda uygun olarak da kesilen boru, boru ütüsü yardımı ile tesisata kaynatılır.
 • Kaçak alan tesisatın durumuna göre; dirsek, maşon, t dirsek gibi malzemeler ile kaçak tamiri yapılmaktadır.
 • Daha sonra ise tamir işlemi biter ve gerekli olan kontroller yapılır. Bu kontrollerin temel amacı, oluşabilecek arızaları ortadan kaldırmaktır.
 • Son işlem olarak da açılan alan kapatılır ve fayans kırılmış ise, yerine yeni fayans yapıştırılır. Bu şekilde su kaçak tamiri tamamlanmış olur.

Kombi ve Petek Tesisatlarında Su Kaçak Tamiri Nasıl Yapılır?

Sıcak su veya ısınma ihtiyacımızı en yüksek seviyede karşılayan kombilerde belirli zamanlarda arızalar çıkabilir. Bu arızalar bazen kombiden kaynaklanmaz. Genel çerçevede su eksikliğinden oluşabilir. Su eksikliği de zaten su kaçakları neticesinde meydana gelmektedir. Bu şekilde kombilerde arızalar meydana gelmiş ise, su kaçaklarının olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Su eksilmesinin en önemli sebebi de hali hazırda su kaçakları olur. Peki, kombi ve petek tesisatlarında su kaçak tamiri nasıl yapılır?

 • Normal su tesisatı tamirinde kırma işleminin yapılması zaruridir. Çünkü başka şekilde tamir işlemi yapılamaz. Ancak kombi ve petek tesisatlarında su kaçak tamiri yapılırken, kırma dökme işlemine hiç gerek duyulmaz.
 • Bu tür tesisatlarda, özel ilaçlar ile tamir işlemi yapılmaktadır.
 • Petek tesisatının içerisine dökülen özel olarak hazırlanan ilaçlar, tesisatın içerisinde dolaşır ve kaçak olan noktayı tamir eder.
 • Aynı zamanda bu tür tamir ilaçları, kesinlikle insan sağlığına zararlı değildir. Yalnızca tamir işlemi açısından oldukça önemlidir.
 • Zaten tamir işlemi bittikten sonra suyun temiz aktığının garanti edilmesi oldukça mühimdir.

Yukarıdaki maddeler sonucunda su kaçak tamiri kombi tesisatlarında gerçekleştirilmiş olur. Her ne olursa olsun, belirli bir sistem üzerinde hareket edilmesi gerektiği için de, hiçbir şekilde sistemden kaçınılmaması gerekir.

Ada Dekorasyon su tesisatçısı firmamız, su tesisatı alanında en iyi hizmet veren firmalar arasında yer almaktadır. Bu özelliğimiz, gerek sunduğumuz hizmetler, gerekse de müşterilerimize verdiğimiz önemden kaynaklanır. Aynı zamanda sizler için kaliteli hizmetlerimizi en uygun fiyatlara sunarak, bu alanda ne kadar memnuniyete önem verdiğimizi gösteriyoruz. Bu nedenle bizlerden hizmet almak isterseniz, telefon numaralarımızdan bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.